Telefunken Elektroakustik (34)

 

 

Firma Telefunken Elektroakustik została oficjalnie założona w 2001 r. ale działała już 2 lata wcześniej. Pomysł jej założenia pojawił się u Toni’ego Fishmana pewnego dnia podczas pracy w studio. Po wielu godzinach pracy z niezliczonymi mikrofonami i konsultacjach z zawodowcami stwierdził że słynny mikrofon pojemnościowy z Austrii – Telefunken Ela M 250 i 251 – ma drobną wadę konstrukcyjną, która powoduje że wiele egzemplarzy łatwo ulega uszkodzeniu nie nadaje się do użytku. Tymczasem na rynku było już wówczas bardzo niewiele sztuk tego niezwykle pożądanego sprzętu, trzeba było więc zadbać o to aby te jeszcze dostępne były w pełni sprawne.

Największy problem tego mikrofonu tkwił w przełączniku charakterystyki. Przełącznik łatwo łamał się i w znacznym stopniu ograniczał funkcjonalność sprzętu. Toni postanowił zaprojektować nowy przęłącznik. Po wielu spotkaniach i wytężonych badaniach nad budową całego mikrofonu, idea skonstruowania przełącznika przerodziła się w coś znacznie większego. Zdecydował się zbudować od początku cały mikrofon.

Przez ponad rok priorytetem Toni’ego były badania i analizy. Zebrał ekipę, która cały swój czas i wszystkie środki poświęcała na ponowne odkrywanie Ela M 251 w całej swojej chwale. Wymagało to wielu godzin badań wstecz, współpracy z ludźmi którzy używają tego mikrofonu oraz tymi, którzy je naprawiają, drobiazgowego sporządzania obszernej dokumentacji każdej części aż do najmniejszej śrubki. Ponieważ nie istniały żadne szkice które migły im pomóc, inżynierowie sami sporządzili rysunki techniczne każdej części, nie pomijając najdrobniejszego szczegółu. Każdy wymiar pozostał identyczny, każda część odpowiadała oryginalnej specyfikacji.

Kiedy każda część została już szczegółowo opisana i opatrzona dokomentacją, nadeszła pora na rozpoczęcie produkcji. Największym wyzwaniem w całym procesie była dwumembranowa kapsuła. Uważana jest ona za najbardziej złożoną kapsułę wśród mikrofonów pojemnościowych, jej zrekonstruowanie okupione było wysiłkiem i wytężoną pracą każdego członka ekipy. Każdy zabieg dokonywany podczas konstrukcji tych mikrofonów ponad 40 lat temu był przestudiowany i udokumentowany, po to aby móc dziś stosować dokładnie te same procedury.

Dzięki bezkompromisowej wierności wobec historycznej specyfikacji i pasji zbudowania najlepszego mikrofonu na świecie, Telefunken Elektroakustik był w stanie stworzyć Ela M 251, hołd złożony klasycznemu mikrofonowi. Obecnie prowadzone są prace nad kolejnymi modelami, które będą dostępne już wkrótce.

 

więcej »

Ta strona korzysta z plików cookie, które pomagają nam optymalizować korzystanie z serwisu. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.

OK | Więcej informacji