Pendulum Audio (8)

Greg Gualtieri, założyciel, szef i główny konstruktor firmy Pendulum Audio od ponad 30 lat jest ściśle związany ze środowiskiem muzycznym jako muzyk, realizator i producent. Ma na swoim koncie pracę przy tworzeniu i modernizowaniu sprzętu studyjnego, modernizowaniu i naprawach wzmacniaczy gitarowych oraz aktywną pracę w studio. Jest samoukiem, jego przygoda z projektowaniem sprzętu studyjnego zaczęła się w połowie lat 60. od konstruowania lampowych przedwzmacniaczy mikrofonowych, lampowych kompresorów, wzmacniaczy i mikserów.

Jest absolwentem wydziału Fizyki Uniwersytetu w Kolumbii, ukończył również Uniwersytet w Priceton z tytułem Master of Science i Engineering. Już w trakcie nauki w koledżu pracował w licznych studiach nagraniowych w Nowym Jorku jako realizator i konsultant techniczny.

W 1988 Greg Gualtieri założył własną firmę, Pendulum Audio, wyspecjalizowaną w produkcji wzmacniaczy do instrumentów akustycznych i lampowych urządzeń studyjnych. Praca w firmie nie przeszkadza mu jednak w aktywnej działalności studyjnej i w 1995 Greg zrealizował nagranie płyty Kindred Spirits Wayne’a Johnsona nominowanej później do nagrody Grammy.

 

Urządzenia lampowe klasy A

Niesamowite rozpowszechnienie urządzeń lampowych w ostatnich latach wykształciło u wielu ludzi mylne pojęcie na temat prawdziwego brzmienia lampy. Ponieważ istotnie lampy elektronowe posiadają własny „charakter“, odróżniający je od komponentów półprzewodnikowych, wiele aktualnie produkowanych urządzeń wykorzystuje lampy jako „efekt“ – a zatem do nakładania na dźwięk koloryzacji. Ponadto koloryzacja nakładana przez wiele współczesnych urządzeń lampowych wynika bardziej z archaicznych układów i źle wyregulowanych zasilaczy niż rzeczywistych właściwości lampy. W konsekwencji cała czystość i dokładność, którą lampy są w stanie przenosić, jest przysłonięta przez ubogie górne pasmo, zamulony dół i zbyt duże zniekształcenia harmoniczne. Ten rodzaj koloryzacji lampowej nie musi być zły, czasem jest wręcz pożądany. Jednak realizatorzy używający najnowszych technik rejestracji w wysokiej rozdzielczości wymagają wyższego poziomu wierności dźwięku.

Celem firmy Pendulum jest uwydatnienie unikalnego charakteru lamp i zminimalizowanie artefaktów brzmieniowych. Pod tym względem jej linia lampowych procesorów dźwięku to istne dzieła sztuki inżynierskiej. Wszystkie pracują w klasie A, posiadają duży zapas przed przesterem, jak najkrótszy tor sygnałowy oraz pozbawione są transformatorów, co zapewnia doskonałą jakość dźwięku i brzmienie o czystości i wierności trudnej do opisania. Wielu ludzi bowiem nigdy nie słyszało lampowego układu pozbawionego artefaktów. Ponadto wszystkie urządzenia są ręcznie składane zgodnie z rygorystyczną specyfikacją, przy użyciu najwyższej klasy pasywnych komponentów i przewodów. Producenci z Pendulum nie ufają komponentom dlatego, że mają dobre parametry techniczne. Każdy pojedyńczy element jest dokładnie przesłuchiwany i na tej podstawie podejmuje się decyzję o jego włączeniu do toru sygnałowego. Te urządzenia naprawdę sprawią że wielu użytkowników zmieni zdanie o tym jak brzmią lampy.

 

więcej »

Ta strona korzysta z plików cookie, które pomagają nam optymalizować korzystanie z serwisu. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.

OK | Więcej informacji