Mytek (24)

Fragment rozmowy Wojeciecha Pacuły z Michałem Jurewiczem, założycielem firmy Mytek. Całość tekstu zamieszczono na portalu highfidelity.pl

 


Wojciech Pacuła: Kto wymyślił firmę Mytek? Gdzie i kiedy?

Michał Jurewicz: Firma Mytek Technologies powstała w 1992 roku. Założona została przeze mnie w Nowym Jorku. Jestem absolwentem Zakładu Elektroakustyki Politechniki Warszawskiej. Po emigracji do USA, w latach 1989-1995 pracowałem jako inżynier obsługi technicznej w dwóch dużych, teraz legendarnych, studiach nagraniowych w Nowym Jorku: Hit Factory oraz Skylne Studio. Pierwszym komercyjnym produktem mojej firmy był wielokanałowy system odsłuchowy zaprojektowany i wykonany na potrzeby Skyline Studios. Następnie była seria przetworników analogowo-cyfrowych, zbudowanych podczas pracy w Skyline w celu poprawienia jakości dźwięku miksowania cyfrowego. Większość płyt nagranych w tym czasie w Skyline, takich wykonawców jak: Mariah Carey, James Taylor, James Brown, The Chic, Laurie Anderson, Lou Reed i wiele innych zmiksowano przy pomocy prototypowych wówczas przetworników Myteka. Po tych doświadczeniach zająłem się wyłącznie moją firmą, budując kolejne Private Q oraz konwertery dla potrzeb innych dużych studiów na Manhattanie, których było wówczas około 40. W latach 1995-2000 firma była rozbudowywana, a urządzenia produkowane były w USA.

Jakie były założenia firmy?

W latach 90. współpracowałem z wieloma wybitnymi projektantami, budując urządzenia, które dotąd nie istniały – po to, aby usprawnić proces nagrań. Wiodącą ideą dla Myteka była innowacja technologiczna, której celem było nagranie i zachowanie jak najwyższej możliwej jakości dźwięku w procesie produkcji płyt. Wybitne "złote uszy" i projektanci tacy jak Mark Levinson, Keith Johnson, Andrzej Lipinski, Walter Sear, Alan Silverman, David Chesky, a także liczni realizatorzy byli dla mnie ciągłą inspiracją, pozwalającą na realizację na najwyższym poziomie – co było w czasie szybko rozwijającej się techniki cyfrowej w latach 90. szczególnym wyzwaniem.

Jak to się stało, że produkcja ma miejsce w Polsce? W jakiej firmie?

Około roku 2000 nawiązałem współpracę z Marcinem Hamerlą, inżynierem-elektronikiem z Warszawy. W tamtym okresie wiele specjalistycznych firm audio przenosiło produkcję z USA do Chin. Po krótkim czasie współpracy projektowej zdecydowałem jednak, że produkcja moich urządzeń zostanie przeniesiona do Warszawy, do firmy projektowo produkcyjnej kierowanej przez Marcina. Potrzebowałem bowiem partnera, który zagwarantowałby mi nie tylko zmniejszenie kosztów wytworzenia, ale i utrzymanie wysokich standardów wykonania. I potrzebowałem zaufanego partnera w sprawach projektowych. A z firmami chińskimi jest jak w ruletce. Firma Mytek Poland zajmuje się wyłącznie produkcją urządzeń Mytek i obecnie zatrudnia 20 osób. Marcin i Mytek Poland wykonują również wiele zadań projektowych i wykonują prace nad firmware urządzeń.

(...)

 

 

więcej »

Ta strona korzysta z plików cookie, które pomagają nam optymalizować korzystanie z serwisu. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.

OK | Więcej informacji